Skip to content

45 Watts AveBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$460,929
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block92.38
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage3,081
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
23%
Improvement Value:$291,900
77%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,348+2.3%
2024$11,097+0.9%
2023$10,997+0.5%
2022$10,946+1.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$460,929
DeedBook 12920, Page 1226

Property Sale

Sale
$2,540
DeedBook 4258, Page 965