Skip to content

4 Ballast AveBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$406,068
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block92.39
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,868
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
24%
Improvement Value:$269,100
76%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,542+2.3%
2024$10,308+3.8%
2023$9,929+4.0%
2022$9,551+1.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$406,068
DeedBook 12959, Page 1487

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 10811, Page 1735

Property Sale

Sale
$4,900
DeedBook 4443, Page 397