Skip to content

8 Ballast AveBarnegat, NJ 08005

Vacant Land

Last Sale Price
$6,500
Last Sale Date
Oct 25, 1987

Property Information

Block92.39
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$47,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,423+2.3%
2024$1,391+3.8%
2023$1,340+0.5%
2022$1,334+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4610, Page 206