Skip to content

10 Ballast AveBarnegat, NJ 08005

Built 2023

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Oct 5, 2023

Property Information

Block92.39
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
25%
Improvement Value:$252,900
75%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,098+630.3%
2024$1,383+3.8%
2023$1,332+0.5%
2022$1,326+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 19564, Page 1121Recorded12/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$37,000

From:

To:

DeedBook 17957, Page 227Recorded7/9/2020

Property Sale

Sale
$1,295
DeedBook 3760, Page 85