Skip to content

19 Watts AveBarnegat, NJ 08005

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$832,999
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block92.39
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,975
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,800
24%
Improvement Value:$274,600
76%
Total Assessment$361,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+6.8%
2024$10,075+647.0%
2023$1,349+0.5%
2022$1,342+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$832,999
Sq Ft2,975DeedBook 20058, Page 502Recorded7/2/2025

Property Sale

Sale
$659,000
Sq Ft2,975DeedBook 19401, Page 47Recorded6/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 19128, Page 1376Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4616, Page 673