Skip to content

156 Nautilus DrBarnegat, NJ 08005

Built 2018
Other Exempt

Last Sale Price
$389,010
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block92.39
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2414
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,414
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
22%
Improvement Value:$258,400
78%
Total Assessment$331,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$8,844+1.2%
2022$8,741+1.5%
2021$8,613+0.8%
2020$8,547+698.1%
Property History

Property Sale

Sale
$389,010

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 17168, Page 1493Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 17043, Page 1182Recorded3/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14115, Page 1105