Skip to content

157 Nautilus DrBarnegat, NJ 08005

Built 2014

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block92.45
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,744
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
28%
Improvement Value:$188,300
72%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+2.3%
2024$7,615+3.8%
2023$7,335+0.5%
2022$7,301+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$297,500
Sq Ft1,744DeedBook 17744, Page 33Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$267,820

From:

To:

DeedBook 15782, Page 547Recorded4/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$23,000

From:

To:

DeedBook 15613, Page 112Recorded8/14/2013