Skip to content

12 Hopper AveBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 12, 2009

Property Information

Block92.51
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,733
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
27%
Improvement Value:$232,000
73%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,461+2.3%
2024$9,251+3.8%
2023$8,911+0.5%
2022$8,870+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 14221, Page 1348

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 14143, Page 847

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4656, Page 779