Skip to content

13 Cape Cod AveBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$348,301
Last Sale Date
Aug 20, 2009

Property Information

Block92.51
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,280
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
27%
Improvement Value:$229,900
73%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,375+2.3%
2024$9,167+3.8%
2023$8,830+0.5%
2022$8,789+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$348,301
DeedBook 14417, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 13233, Page 265

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 10883, Page 460

Property Sale

Sale
$5,650
DeedBook 4524, Page 650