Skip to content

27 Chance DrBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$351,750
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block92.51
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,152
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
28%
Improvement Value:$223,700
72%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,250+2.3%
2024$9,044+10.0%
2023$8,219+0.5%
2022$8,180+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$351,750

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 17041, Page 195Recorded3/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 16913, Page 686Recorded10/23/2017

Property Sale

Sale
$4,850
DeedBook 4446, Page 710