Skip to content

13 Chance DrBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block92.52
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,826
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
25%
Improvement Value:$271,000
75%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,687+2.3%
2024$10,450+3.8%
2023$10,066+0.5%
2022$10,020+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$424,494
DeedBook 14077, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 13233, Page 265