Skip to content

15 Catalina AveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2025

Property Information

Block92.53
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,300
25%
Improvement Value:$256,400
75%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,172+2.3%
2024$9,947+3.8%
2023$9,581+0.5%
2022$9,537+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,440DeedBook 18990, Page 1783Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$473,707
DeedBook 13635, Page 1433

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10950, Page 1389

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4586, Page 293