Skip to content

9 Catalina AveBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$342,990
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block92.53
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,836
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
25%
Improvement Value:$250,300
75%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997+2.3%
2024$9,775+3.8%
2023$9,416+0.5%
2022$9,372+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,990

From:

To:

Sq Ft2,836DeedBook 17094, Page 454Recorded4/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 16913, Page 694Recorded10/23/2017

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 16529, Page 1087Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$995
DeedBook 3602, Page 357