Skip to content

6 Chance DrBarnegat, NJ 08005

Built 2017

Last Sale Price
$343,527
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block92.53
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,146
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
28%
Improvement Value:$222,300
72%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,178+2.3%
2024$8,975+3.8%
2023$8,645+0.5%
2022$8,605+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$343,527

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 16795, Page 1501Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$91,000

From:

To:

DeedBook 16691, Page 1956Recorded3/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$1,860,000
DeedBook 16193, Page 821

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 12506, Page 1

Property Sale

Sale
$1,145
DeedBook 3630, Page 161