Skip to content

33 Catalina AveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block92.53
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,202
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
27%
Improvement Value:$225,800
73%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,267+2.3%
2024$9,062+3.8%
2023$8,729+0.9%
2022$8,655+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 17362, Page 1702Recorded1/22/2019

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 14386, Page 1355

Property Sale

Sale
$380,804
DeedBook 13729, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 10972, Page 14

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4696, Page 523