Skip to content

24 Chance DrBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block92.53
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage3,269
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
22%
Improvement Value:$292,800
78%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,247+2.3%
2024$10,998+3.8%
2023$10,594+0.5%
2022$10,544+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,182
DeedBook 14475, Page 1576

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12379, Page 1352

Property Sale

Sale
$1,050
DeedBook 3446, Page 274