Skip to content

52 Savannah DrBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$383,990
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block92.54
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/SAG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,852
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
23%
Improvement Value:$247,500
77%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,556+2.3%
2024$9,344+3.8%
2023$9,001+1243.7%
2022$670+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$383,990

From:

To:

DeedBook 18133, Page 1886Recorded10/30/2020

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 17900, Page 1954Recorded5/26/2020

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 17741, Page 1292Recorded1/6/2020

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,950
DeedBook 4384, Page 446