Skip to content

46 Savannah DrBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$283,240
Last Sale Date
Oct 19, 2009

Property Information

Block92.54
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,929
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
28%
Improvement Value:$193,200
72%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+2.3%
2024$7,758+3.8%
2023$7,473+0.5%
2022$7,438+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$283,240
DeedBook 14443, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10950, Page 1393

Property Sale

Sale
$7,300
DeedBook 4831, Page 75