Skip to content

11 Adrift DrBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jun 19, 2018

Property Information

Block92.55
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,892
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
22%
Improvement Value:$254,500
78%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+2.3%
2024$9,548+3.8%
2023$9,197+0.5%
2022$9,154+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft2,892DeedBook 17159, Page 158Recorded6/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 16913, Page 702Recorded10/23/2017

Property Sale

SaleMulti
$50,000

From:

To:

DeedBook 16850, Page 1758Recorded8/28/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel