Skip to content

38 Catalina AveBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 9, 2010

Property Information

Block92.55
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,314
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
24%
Improvement Value:$232,900
76%
Total Assessment$306,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,122+2.3%
2024$8,919+3.8%
2023$8,591+0.5%
2022$8,552+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14573, Page 1402

Property Sale

Sale
$364,028
DeedBook 13949, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10950, Page 1393

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 5131, Page 71

Property Sale

Sale
$5,350
DeedBook 4443, Page 395