Skip to content

50 Farragut AveBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$364,702
Last Sale Date
Feb 27, 2009

Property Information

Block92.56
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,845
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
30%
Improvement Value:$203,800
70%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,627+2.3%
2024$8,436+3.8%
2023$8,126+0.5%
2022$8,088+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$364,702
DeedBook 14224, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$10,634
DeedBook 10755, Page 599

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 5324, Page 125

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 3864, Page 88