Skip to content

20 Catalina AveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$384,326
Last Sale Date
Aug 2, 2007

Property Information

Block92.57
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,126
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
29%
Improvement Value:$210,700
71%
Total Assessment$296,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,833+2.3%
2024$8,637+3.8%
2023$8,319+0.5%
2022$8,281+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$384,326
DeedBook 13756, Page 1389

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10950, Page 1389

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4626, Page 832