Skip to content

14 Heather WayBarnegat, NJ 08005

Built 2013

Last Sale Price
$267,248
Last Sale Date
Aug 30, 2013

Property Information

Block92.58
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,744
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
32%
Improvement Value:$182,600
68%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+2.3%
2024$7,819+3.8%
2023$7,532+0.5%
2022$7,497+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,248

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 15642, Page 512Recorded9/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$4,850
DeedBook 4446, Page 710