Skip to content

22 Heather WayBarnegat, NJ 08005

Built 2007
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block92.58
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,094
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
27%
Improvement Value:$233,600
73%
Total Assessment$320,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$8,212+0.8%
2020$8,149+1.7%
2019$8,014+5.5%
2018$7,600+3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,094DeedBook 17610, Page 975Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 16234, Page 895Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$391,794
DeedBook 13833, Page 1110

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$30,800
DeedBook 4469, Page 898