Skip to content

123 Nautilus DrBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$312,821
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block92.60
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,775
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
30%
Improvement Value:$170,100
70%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,234+2.3%
2024$7,074+3.8%
2023$6,814+0.5%
2022$6,782+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$312,821
Sq Ft1,775DeedBook 18517, Page 1346Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$263,191
DeedBook 14583, Page 1374

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 10972, Page 23

Property Sale

Sale
$2,140
DeedBook 3793, Page 439