Skip to content

23 Avalon AveBarnegat, NJ 08005

Built 2017

Last Sale Price
$361,517
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block92.64
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage3,088
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
27%
Improvement Value:$229,300
73%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,351+2.3%
2024$9,143+3.8%
2023$8,807+0.5%
2022$8,767+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$361,517

From:

To:

Sq Ft3,088DeedBook 16779, Page 464Recorded6/23/2017

Property Sale

Sale
$94,000

From:

To:

DeedBook 16680, Page 1722Recorded3/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 11726, Page 1903

Property Sale

Sale
$995
DeedBook 3558, Page 502