Skip to content

15 Avalon AveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$365,695
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block92.64
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,220
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
29%
Improvement Value:$219,200
71%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+2.3%
2024$8,928+10.9%
2023$8,050+1822.9%
2022$419+1.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$365,695
DeedBook 18248, Page 1669Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 17900, Page 1964Recorded5/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,860,000
DeedBook 16193, Page 821

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 11355, Page 335

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 10102, Page 302

Property Sale

Sale
$3,750
DeedBook 5356, Page 192

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 4496, Page 16