Skip to content

17 Mutineer AveBarnegat, NJ 08005

Built 2016

Last Sale Price
$394,157
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block92.66
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,816
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
23%
Improvement Value:$286,800
77%
Total Assessment$372,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,098+2.3%
2024$10,852+4.9%
2023$10,344+0.5%
2022$10,296+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$394,157

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 16645, Page 1595Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$394,157

From:

To:

DeedBook 16554, Page 1457Recorded10/28/2016

Property Sale

Sale
$94,000

From:

To:

DeedBook 16412, Page 1598Recorded6/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$10,634
DeedBook 10755, Page 599

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 5174, Page 514

Property Sale

Sale
$1,095
DeedBook 3727, Page 210