Skip to content

30 Mutineer AveBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$361,874
Last Sale Date
Apr 7, 2005

Property Information

Block92.67
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,476
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
25%
Improvement Value:$258,000
75%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,000+2.3%
2024$9,773+3.9%
2023$9,404+0.5%
2022$9,359+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$361,874
DeedBook 12561, Page 999

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4698, Page 507