Skip to content

6 Hudson AveBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block92.74
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SF/1004 S 0960
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage960
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,100
49%
Improvement Value:$82,100
51%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,829+2.3%
2024$4,722+3.8%
2023$4,548+0.5%
2022$4,527+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft960DeedBook 19675, Page 1842Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook 4039, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1978