Skip to content

36b Mutineer AveBarnegat, NJ 08005

Built 2013

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block92.79
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16.5
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,816
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
31%
Improvement Value:$194,100
69%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,377+2.3%
2024$8,192+8.9%
2023$7,520+0.5%
2022$7,485+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,816DeedBook 18612, Page 1566Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$304,704

From:

To:

DeedBook 15714, Page 1400Recorded12/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 15199, Page 1858

Property Sale

Sale
$35,700
DeedBook 4659, Page 488