Skip to content

65 Mutineer AveBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 18, 2021

Property Information

Block92.80
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,134
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
30%
Improvement Value:$197,500
70%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,434+2.3%
2024$8,247+3.8%
2023$7,944+0.5%
2022$7,907+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,134DeedBook 18306, Page 974Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$401,802
DeedBook 13138, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 12503, Page 1177

Property Sale

Sale
$33,333
DeedBook 11466, Page 335

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 10387, Page 1214