Skip to content

8 Magner AveBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block92.80
Lot20.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,280
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
26%
Improvement Value:$244,300
74%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,812+2.3%
2024$9,595+3.8%
2023$9,242+0.5%
2022$9,199+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,271
DeedBook 13016, Page 1661

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4652, Page 707