Skip to content

6 Savannah DrBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$398,990
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block92.81
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,947
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$196,800
70%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+5.8%
2024$7,930+3.8%
2023$7,638+494.9%
2022$1,284+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$398,990
Sq Ft1,947DeedBook 18436, Page 1939Recorded4/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 18235, Page 933Recorded12/30/2020

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 10942, Page 1970

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4654, Page 648