Skip to content

11 Magner AveBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$332,957
Last Sale Date
Mar 1, 2006

Property Information

Block92.81
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,348
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
29%
Improvement Value:$215,100
71%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,708+2.3%
2024$8,509+3.9%
2023$8,187+0.5%
2022$8,148+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$332,957
DeedBook 13069, Page 1296

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10720, Page 1600

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4831, Page 75

Property Sale

Sale
$45,580
DeedBook 4389, Page 16