Skip to content

26 Tradewinds AveBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block92.82
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,932
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
21%
Improvement Value:$269,100
79%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,199+2.3%
2024$9,973+9.4%
2023$9,116+0.5%
2022$9,074+1.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,932DeedBook 19136, Page 736Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,932DeedBook 18450, Page 349Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$347,500

From:

To:

Sq Ft2,932DeedBook 17301, Page 483Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$265,125

From:

To:

Sq Ft2,932DeedBook 17170, Page 1195Recorded7/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10720, Page 1600

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4831, Page 75

Property Sale

Sale
$45,580
DeedBook 4389, Page 16