Skip to content

7 Savannah DrBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$337,990
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block92.82
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,182
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
30%
Improvement Value:$197,600
70%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,422+2.3%
2024$8,235+3.8%
2023$7,933+0.5%
2022$7,896+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$337,990

From:

To:

Sq Ft2,182DeedBook 17157, Page 738Recorded6/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 16913, Page 710Recorded10/23/2017

Property Sale

Sale
$24,000

From:

To:

DeedBook 16747, Page 195Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4558, Page 444