Skip to content

3 Tradewinds AveBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block92.83
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,338
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
29%
Improvement Value:$208,200
71%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,743+2.3%
2024$8,550+3.8%
2023$8,235+0.5%
2022$8,197+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,338DeedBook 18894, Page 701Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 17834, Page 499Recorded3/25/2020

Property Sale

Sale
$293,757
DeedBook 12484, Page 1240

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10720, Page 1600

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 4831, Page 75

Property Sale

Sale
$45,580
DeedBook 4389, Page 16