Skip to content

1 Tradewinds AveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block92.83
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,682
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
28%
Improvement Value:$228,200
72%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,378+2.3%
2024$9,170+3.8%
2023$8,833+0.5%
2022$8,792+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 18062, Page 1538Recorded9/18/2020

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 16746, Page 1113Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$425,810
DeedBook 13749, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12409, Page 974

Property Sale

Sale
$1,295
DeedBook 3876, Page 610