Skip to content

4 Avalon AveBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 26, 2007

Property Information

Block92.83
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,476
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
25%
Improvement Value:$259,500
75%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,271+2.3%
2024$10,043+3.8%
2023$9,674+0.5%
2022$9,629+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 13824, Page 26

Property Sale

Sale
$330,920
DeedBook 12515, Page 1565

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$10,634
DeedBook 10755, Page 599

Property Sale

Sale
$3,100
DeedBook 5274, Page 356