Skip to content

24 Avalon AveBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$548,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block92.83
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,292
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
29%
Improvement Value:$213,200
71%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+5.4%
2024$8,497+3.8%
2023$8,185+0.5%
2022$8,147+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$548,000
Sq Ft2,292DeedBook 19579, Page 351Recorded1/9/2024

Property Sale

Sale
$419,961
DeedBook 13155, Page 1735

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 12574, Page 1537

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 4270, Page 835