Skip to content

23 Tradewinds AveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$712,500
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block92.83
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,696
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,300
27%
Improvement Value:$242,600
73%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,851+2.3%
2024$9,633+3.8%
2023$9,278+0.5%
2022$9,235+571.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$712,500
Sq Ft2,696DeedBook 19934, Page 864Recorded2/21/2025

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft2,696DeedBook 18064, Page 749Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 17616, Page 986Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4651, Page 154