Skip to content

13 Tradewinds AveBarnegat, NJ 08005

Built 2005
Other Exempt

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block92.83
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage3,067
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
25%
Improvement Value:$260,400
75%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$9,475+1.7%
2019$9,319+2.1%
2018$9,128+3.3%
2017$8,840+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,067DeedBook 17296, Page 1447Recorded11/13/2018

Property Sale

Sale
$392,848
DeedBook 12484, Page 1279

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 10860, Page 1239

Property Sale

Sale
$1,990
DeedBook 4296, Page 909