Skip to content

22 David DrBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block92.84
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,302
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
28%
Improvement Value:$224,600
72%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+2.3%
2024$9,079+3.8%
2023$8,746+3.4%
2022$8,455+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,302DeedBook 18011, Page 1211Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,302DeedBook 17704, Page 816Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$354,066
DeedBook 14502, Page 1207

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$1,290
DeedBook 4331, Page 292