Skip to content

42 David DrBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$463,100
Last Sale Date
Apr 16, 2007

Property Information

Block92.84
Lot23.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,440
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
27%
Improvement Value:$241,000
73%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+2.3%
2024$9,548+3.8%
2023$9,197+0.5%
2022$9,154+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$463,100
DeedBook 13609, Page 1549

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10950, Page 1393

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4535, Page 450