Skip to content

25 Savannah DrBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$326,520
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block92.84
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,852
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
22%
Improvement Value:$253,900
78%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,729+2.3%
2024$9,513+3.8%
2023$9,163+0.5%
2022$9,121+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$326,520

From:

To:

Sq Ft2,852DeedBook 17264, Page 609Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 16999, Page 349Recorded1/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$1,023,000
DeedBook 16949, Page 477

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14339, Page 1556

Property Sale

Sale
$28,755
DeedBook 4519, Page 892