Skip to content

100 Nautilus DrBarnegat, NJ 08005

Built 2011

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block92.84
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,508
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
32%
Improvement Value:$156,000
68%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+3.2%
2024$6,585+3.8%
2023$6,343+0.5%
2022$6,313+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,508DeedBook 18558, Page 803Recorded7/1/2021

Property Sale

Sale
$233,505
DeedBook 14996, Page 1254

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 12279, Page 571

Property Sale

Sale
$650
DeedBook 4375, Page 283