Skip to content

31 David DrBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$429,990
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block92.85
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,220
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
30%
Improvement Value:$199,600
70%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,487+2.3%
2024$8,299+3.8%
2023$7,994+1045.7%
2022$698+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,990
Sq Ft2,220DeedBook 18349, Page 1492Recorded3/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 17900, Page 1974Recorded5/26/2020

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 17617, Page 1602Recorded9/24/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 5365, Page 647