Skip to content

2 Adrift AveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block92.85
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,809
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
26%
Improvement Value:$250,100
74%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,074+2.3%
2024$9,851+3.8%
2023$9,489+0.5%
2022$9,445+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,809DeedBook 18588, Page 1250Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$473,312
DeedBook 13762, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 13233, Page 265

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 11354, Page 165

Property Sale

Sale
$4,900
DeedBook 4445, Page 441