Skip to content

60 Nautilus DrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$393,434
Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block92.86
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,218
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
26%
Improvement Value:$217,100
74%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,717+2.3%
2024$8,523+3.8%
2023$8,210+0.5%
2022$8,172+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$393,434
DeedBook 13371, Page 1660

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 11147, Page 1451

Property Sale

Sale
$1,195
DeedBook 4172, Page 653